Gelir vergisi muafiyeti engelli memurların maaşlarını nasıl etkileyecek? |Sağlık Havadis | Sağlık Personelinin Gür Sesi |Sağlık Havadis

21 Ocak 2022 - 10:39

Gelir vergisi muafiyeti engelli memurların maaşlarını nasıl etkileyecek?

reklam
Gelir vergisi muafiyeti engelli memurların maaşlarını nasıl etkileyecek?
Son Güncelleme :

28 Aralık 2021 - 11:11

62 views
reklam

Engelli memur olarak 3. dilimden vergi indirimi alıyorum. Gelir vergisi hiç kesilmiyor. Damga vergisi de 41.07 TL kesiliyor. AGİ’m 299.27 TL. AGİ kalkarsa benim maaşım da artım değil yaklaşık 258 TL eksilme oluyor. Vergiden muaf olan engelli memurun maaşına nasıl yansıyacak öğrenebilir miyim?

Gelir vergisi indirim tutarı sisteminde, gelir vergisi matrahından 3. derece engellilik indirimi (2022 yılı için 500 TL) düşülmektedir.

Sonra kalan tutardan gelir vergi hesaplanmakta ve asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisinin altında kaldığı sürece gelir vergisi sıfır olmaktadır.

Gelir vergisi muafiyeti sistemi engelliler için sadece damga vergisinde yapılan indirim kadar (37,98 TL) maaşta bir artış sağlayacaktır. Aylık dışında gelir vergisi kesilen bir ödemeniz yok ise (ek ders, fazla çalışma vb.) fazladan bir faydanız görünmemektedir.

AGİ’nin kalkmasından dolayı maaşınızdan bir eksilme olmaz, zira AGİ sadece Devlete ödenecek olan gelir vergisini azaltmaktadır. Önceki sistemde de yeni sistemde de gelir verginiz çıkmadığı için bir kaybınız oluşmamakta, sadece engelli olmayanlara göre size tanınan avantaj ortadan kaldırılmaktadır.

 

https://www.memurlar.net/haber/1007661/gelir-vergisi-muafiyeti-engelli-memurlarin-maaslarini-nasil-etkileyecek.html

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam