Pandemi başlangıcında sağlık çalışanlarına üç ay tavandan ek ödeme yapılmış, 15 Haziran’da sağlık çalışanlarının bir kısmı bu ödemenin sonuncusunu almıştı.

Hastaneler her ne kadar normalleşme başlamış olsa da, ameliyatların tam kapasite yapılmaması, sadece randevulu hastalara bakılması gibi nedenlerden dolayı hastanelerin gelirleri önemli ölçüde düştü.

Hem hastane gelirlerinin düşmesi hem de normal zamanda dahi birçok hastanenin performans ek ödemesi yapamadığı göz önüne alındığında 15 Temmuz’da sağlık çalışanlarını bekleyen hüsran herkesin malumu.

Pandemi döneminde yapılan ek ödemelerinin pandemi sürecinin henüz bitmemiş olması nedeniyle uzatılması talebi birçok kesim tarafından dillendirilmiş, bakanlığa talepkar olunmuştu.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre tavan ek ödemelerinin devam ettirilmesi ile ilgili Bakanlık düzeyinde Maliye Bakanlığına başvuruda bulunulduğu, Maliye Bakanlığının cevabı beklenildiği öğrenildi.

Her dönem unutulan fedakar sağlık çalışanlarının bu zorlu süreçte en azından yalnız bırakılmaması için atılacak olan adımlarda Hazine ve Maliye Bakanlığının tavrı merak konusu oldu.

1 YORUM

Comments are closed.