Sitemizde “Doktorlar bizim düşmanımız değildir” haberi ile gündeme getirdiğimiz konu, sosyal medyada da hararetli tartışmalara neden oluyor. Son olarak sosyal paylaşım sitesi twitter da sendika başkanlarının yayınladığı doktorları hedef gösteren paylaşımı alıntılayan Türkiye Lisans Hemşireleri hesabı ile Beyin Cerrahi Asistanı Dr. Merve Dumlu’yu karşı karşıya geldi.

Doktorların hedef gösterilmesinin yakışıksız bir davranış olduğunu belirten Dr. Dumlu, ağır çalışma şartlarından bahsederek; insanların yanlış yönlendirildiğini, hatta doktorlara karşı kışkırtıldığını ve doktorlara düşman bir halk, bu dönemde 3 katı maaş aldılar algısı yaratan kurumlar olduğunu, halkın bunlara inanıp şiddetin artırmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Birçok hemşire de Dr. Dumlu’ya bu konuda destek verirken, mesaja yüzlerce yorum yapıldı. Ayrıca konunun bazı telegram gruplarına da taşınarak yakışıksız birçok mesajın atıldığı görüldü.

Dr. Merve Dumlu’nun konu ile alakalı twetleri ve bazı hemşirelerin verdiği cevaplar.

Hakkınızı ararken her zaman yanınızda olduk, ne kadar çok çalıştığınızı neleri hakettiğinizi zaten biliyoruz ama kendi hakkınızı isterken doktorları hedef göstermeniz çok yakışıksız. Madem öyle ben de çalışma sistemimizden bahsedeyim insanlar doğru bilsinler kim nasıl çalışıyor.

Ben 4 yıllık beyin cerrahisi asistanıyım. Her sabah 7de hastaneye gelip akşam ameliyatlar kaçta biterse o zaman çıkarım hastaneden genelde en erken çıktığım saat 7. Nöbetçiysem de ertesi akşam 7de çıkıyorum. Ayda 10 nöbet tutup maximum 7 nöbet parası alıyorum.

Öğle arası diye bi lüksüm yok malum hastayı ameliyat masasında bırakıp çıkamıyorum, vaka ne zaman biterse yemeğe çıkabiliyorum. Ameliyathane temizlenene kadar 10 dk boşluğum var arada. Yemekhanede yemek kaldıysa yerim yoksa tostla geçiştiriyorum öğlenleri.

Benim dışımdaki bütün sağlık çalışanları 8de gelip 4te gider. Benim hastanede olduğum 36 saat içinde 4 kere hemşire ve personel değişmiş olur. Ameliyathanede saat 12 dedi mi yemek için yedek hemşire ve personel gelir, vakadaki ekip gidip 1 saat öğlen arasını yapar.

Saat 4 olduğunda yeni ekip gelir gündüzkü ekip çıkar evine gider. Çok yoğun olur da gidemezlerse kaldıkları her bir sn için ek mesai yazılır. Gece nöbetçi iseler ertesi sabah evlerine giderler.

Saatlik hesap yaptığımızda bir doktor hastanedeki tıbbi sekreterden de güvenlik görevlisinden de az kazanır. Üniversite hastanesinde hemşireler her zaman asistan hekimlerden daha fazla döner alır bunu herkes bilir, hemşirelerin performans hesaplamaları farklı.

Bahsettiğiniz paraların yalan olduğunu sizler de bizim kadar iyi biliyorsunuz, zaten insanların paragöz bunlar dediği bi mesleğimiz varken bu insanların ağzına laf veriyorsunuz. Haklıyken haksız konuma düşüyorsunuz, yapmayın, yazık.

Hastalardan sürüntü örneği alan, üsye-asye muayenesi yapan, hasta odasına bile girmiyor dediğiniz doktorlar. Hastalara elinizle yemek yediriyorsunuz doğru Allah razı olsun hepinizden ama bunun sorumlusu doktorlar değil.

Personeller hastaların idrarını gaitasını temizliyor, onların da sizden daha fazla kazanması lazım bu durumda. Kaldı ki onlara performans verilmedi bile. Eğer samimiyseniz öncelikle onlar için sesinizi çıkarın, biz de derdinizin para değil eşitlik olduğuna inanalım.

Covid özelinde yazmışsınız ama içinizde birikmiş şeylerden bu fırsatla istifade etmeye çalışıyorsunuz gibi görünüyor, insanları yanlış yönlendiriyorsunuz, hatta doktorlara karşı kışkırtıyorsunuz. Birlikte çalıştığınız ekip arkadaşlarınıza ayıp ediyorsunuz.

Bugüne kadar birlikte çalıştığım hiçbir hemşire arkadaşımdan böyle cümleler duymadım, hepsiyle çalışmaktan mutluluk ve gurur duydum. Umarım bundan sonra da Allah güzel insanlarla karşılaştırır.