‘Diş hekimleri atama bekliyor’ |Sağlık Havadis | Sağlık Personelinin Gür Sesi |Sağlık Havadis

21 Ocak 2022 - 10:27

‘Diş hekimleri atama bekliyor’

reklam
‘Diş hekimleri atama bekliyor’
Son Güncelleme :

28 Temmuz 2020 - 9:45

39 views
reklam

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, diş hekimlerinin sorunlarını TBMM’de dile getirdi. Bulut, “Atanamayan sağlıkçılar, sosyal medyada seslerini duyurmak için kampanya üzerine kampanya düzenliyor; ancak mağduriyetleri Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden geliniyor” dedi.

‘Fakülte sayısı 2 kat arttı’

Atama mağduriyeti yaşayan mesleklerden birinin de diş hekimleri olduğunu kaydeden Bulut, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 37 olan diş hekimliği fakülte sayısının, 2020-2021 yılında iki kat artarak 97’e kadar yükseldiğini söyledi. Plansız, programsız bir şekilde üniversitelerde diş hekimliği kontenjanlarının her yıl artarken atamaların ise her yıl azaldığını belirten Bulut, üniversitelerde bu yıl 6.680 olan diş hekimliği kontenjanının 7.752’ye çıktığını, 2019 yılında 422 olan atama sayısının ise bu yıl 220 olarak belirlendiğini ifade etti.

‘İşsiz diş hekimleri’

CHP’li Bulut, şöyle devam etti: “Atama sayıları ve kontenjan arasındaki dengesizlik, işsiz diş hekimlerinin oluşmasına neden oluyor. Diş hekimleri işsiz kalmamak için atama sayısının yükselmesini, üniversitelerde kontenjanın indirilmesini, sahte diş hekimleri ve tekniker bazlı diş hekimlikleri için yapılan denetimlerin artırılmasını istiyor.”

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam