Iğdır Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çetin Tanık, makamlar ve koltuklar devlete ve millete hizmet için vardır. Kimse kendini çok büyük görüp devletin yerine koymamalıdır dedi. Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çetin Tanık, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

“Değerli Basın Mensupları; Geçtiğimiz günlerde Antalya’da bir başhekimin hemşire arkadaşımıza ceza olarak 500 kez “Ben salağım servisimden başka servise gittim” diye yazdırdığınızı tüm Türkiye kamuoyu gördü.

Çalışana istediğini yaptırabileceğini zanneden, kendini kanun ve devlet yerine koyan bu başhekim ile ilgili gereği yapıldı ve görevden alındı. Bu makamlar ve koltuklar devlete ve millete hizmet için vardır. Kimse kendini çok büyük görüp devletin yerine koymamalıdır. Ne yazık ki pandemi ile kahramanca mücadele eden sağlık çalışanları şiddetin yanı sıra yöneticilerden gelen bu tür mobbinglerle de uğraşıyorlar, sorunlar yaşıyorlar.

Bu anlamda ne yazık ki hiç istemediğimiz bir durumda Iğdır devlet hastanesinde yaşanmıştır. Başhekimlik tarafından EBYS’ye gönderilen yazılarda imla hataları ve devrik cümleler nedeniyle İdari ve Mali Hizmetler Müdürlüğünde görevli çalışanlara soruşturma açılmıştır. İmla hatası ve devrik cümle olmaması tabiki herkesin dileği ve isteğidir fakat bunun için çalışanlara soruşturma açmak bambaşka birşeydir. Böyle hatalar için soruşturma açılmaz personel uyarılır, dikkatli olmaları istenir.

İmla yanlışına soruşturma açılırsa memleket soruşturmadan geçilmez. Bu iş böyle giderse çalışanın yürüyüşünden, yemek yemesinden tutundan aldığı nefese kadar soruşturma açmak gibi icatlar ortaya çıkabilir. Başhekimlikten beklentimiz bu yanlış karardan dönmesidir. Böyle bir soruşturmanın kabul edilebilir bir yanı yoktur. Şu salgın döneminde bu tür işlerle uğraşılmamalı, çalışanın sağlığı, sağlık hizmetlerinin sunumu gibi meseleler tasa ve dert edinilmelidir” ifadelerine yer verdi.