27 tabip odası, 6 hekim grubu, 2 hekim derneği: Sözlerinizi tutun |Sağlık Havadis | Sağlık Personelinin Gür Sesi |Sağlık Havadis

21 Ocak 2022 - 10:35

27 tabip odası, 6 hekim grubu, 2 hekim derneği: Sözlerinizi tutun

reklam
27 tabip odası, 6 hekim grubu, 2 hekim derneği: Sözlerinizi tutun
Son Güncelleme :

10 Ocak 2022 - 13:20

41 views
reklam

Türk tabiplerinin önemli çoğunluğunu temsil eden 27 tabip odası ve birçok kez tabip odaları yönetimlerinde bulunmuş 6 hekim grubu ile 2 hekim derneği, hekim haklarında iyileştirme talebiyle ortak bildiri yayınladı. Bildiri, hükümet ve Türkiye Büyük Millet Meclisini, hekimlerin ücretlerindeki iyileştirme için atılan adımı hakkaniyetli olarak tamamlamaya davet etti.

Hekimler bildiride somut taleplerini şöyle sıraladı:

Hekimlerin sabit ödemeleri 2 katına çıkarılsın ve emekliliğe de yansıyacak şekilde genel bütçeden ödensinHastane bütçelerine dokunmayınSağ cebimizden alıp sol cebimize koymayınEmekli hekimleri yoksulluktan kurtarın

SÜRDÜRÜLMEZ BİR AŞAMADA

Cumhuriyetçi Hekimler Birliği Başkanı Prof. Emin İrfan Gökçay, “Kamu sağlık sistemimizin tıbbi etkinliğini ve mali verimliliğini güçlendirmek, bir milyona yakın kamu sağlık personelinin ücretlendirme yöntemini istikrarlı ve güvenli bir zemine kavuşturmayı gerektiriyor.” dedi.

Gökçay, performansa dayalı ücretlendirme yönteminin oluşturduğu tıbbi, idari sorunlara ek olarak mali olarak da sürdürülemez bir aşamaya geldiğine dikkat çekti.

Gökçay, hekim ve sağlık çalışanlarının kazanımlarıyla ilgili sürece ilişkin şöyle konuştu:

“Kasım 2021’de Sağlık Sen Başkanı Sayın Semih Durmuş’un çağrısı ile, Sağlık Sen, Hekim Hakları Derneği, Cumhuriyetçi Hekimler Birliği yöneticilerinin ve çok sayıda hekim, hekim-akademisyen, uzman katılımı ile ‘Kamu Hekimlerinin Özlük Haklarının İyileştirilmesi Arama Çalıştayı’ düzenlendi. Ücretlendirme sorunları, yöntemleri ve çözüm için atılacak öncelikli adımları tüm yönleri ile değerlendirildi. Bu çalışmaların ilk sonucu olarak, 1 Aralık 2021’de Hükümetin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirdiği ve maddeleri Genel Kurul’da oybirliği ile kabul edilen Önerge ile hekim dışı sağlık personeli kapsam dışında tutularak, hekimlere döner sermayeden yapılmakta olan ‘sabit ek ödeme’ tutarı artırılırken merkezi bütçe güvencesine alınmış, ancak mahsuplaşma korunarak, hekimlerin ve sağlık personelinin performans ek ödemesi alabilmesi pratik olarak imkansız hale gelmişti.

‘İTİRAZLAR HAKLI’

“Tüm kamu sağlık görevlilerini kapsayan teklifimizin, yalnızca hekimler için getirilmesi, başta Sağlık-Sen olmak üzere, Kamu Sağlık Çalışanı Kuruluşlarının, hekim olmayan sağlık çalışanlarının da yasaya eklenmesi gerektiğini belirten haklı ve eylemli itirazları ile karşılaştı. Hükümet, son yürürlük maddesi oylaması öncesinde, Kamu Sağlık Görevlilerinin tümünü dahil etmek gerekliliğini ifade ederek yasayı geri çekti.”

Gökçay, hükümet ve TBMM’nin, kamu sağlık kurumlarında çalışma barışını güçlendirecek, hizmet etkinliğini ve mali verimliliği arttıracak gelişmeleri sağlayacak, temel ücreti güçlendirmeyi esas alan talepleri benimsediğini ve yürürlüğe koyacağını umut ettiğini belirtti.

TALEP EMEKLİLİĞE YANSIYACAK TEMEL ÜCRET

Kayseri Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. İlhan Şahin de halihazırda masada görüşülmekte olan yasa teklifinin ihmal edilmeden en kısa süre içinde hayata geçirilmesi, taleplerini daha güçlü bir şekilde dile getirmek için bir araya gelme ihtiyacı duyduklarını söyledi. Şahin, mevcut durumda hekimlerin özellikle özlük haklarıyla ilgili sıkıntıların çok büyük olduğunu vurguladı. Hekimlerin iş yükünün çok olduğunu ve oldukça riskli işlerle ilgilendiğini belirten Şahin sabit ödemenin önemine şu ifadelerle dikkat çekti:

“Hekimlerin gelirlerinin özellikle performans ödemesi yapabilen hastanelerde çok kötü olduğunu söyleyemeyiz. Ancak bu gelirler, hekimin aşırı iş yükünün altında ezilmesiyle ve üst düzey performans göstermesiyle sağlanabiliyor. Hekim hasta olduğunda, bir hafta izin aldığında gelirinde çok ciddi bir düşüş meydana geliyor. Üstüne performans ve döner sermayeden elde edilen bu ücret gelirleri emekliliğe yansımıyor. Hekim, çok ciddi gelir kaybı yaşayacağı kaygısı olmadan izne çıkabilmeli. Hasta olduğunda bir yandan hastalığı ile boğuşurken bir yandan düşük döner sermaye alacağım kaygısında olmasın. ‘Ben bu kadar çalışıyorum, yıpranıyorum gençliğimde. Fakat emekli olduğumda rahat hissedeceğim.’ güvencesini hissedebilmeli. Dolayısıyla hekimleri bir nebze olsun rahatlatmanın yolu sabit bütçenin genel bütçeden ödenmesi. Bunun bir çözüm olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle böyle bir bildiri yayımlama gereği duyduk.”

‘DÜŞÜK EMEKİ MAAŞI İSTİFA NEDENİ’

Denizli Tabip Odası Başkanı ve TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Hakan Erbay da yasa tasarısının hekimlerin daha fazla ücret alması için değil, emeklilik dönemine de yansıyacak daha güvenli bir sistem olacağını vurguladı. Erbay, bazı sendikaların eylemlerinin ardından tasarının geri çekildiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Hekimlerin fazladan 5 bin TL maaş istediği şeklinde duyum yayılmıştı. Halbuki durum bu değil. Sadece bu ek ödeme, performans, genel sermaye şeklinde olan ödemenin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenmesi ve net hale getirilmesi, böylece emekliliğe de yansımasını sağlayacak bir maaş iyileştirmesiydi. Yani hekimler daha fazla para alacak değildi. Biraz daha güvenli bir maaş önerisiydi.”

Erbay, hekim istifalarına da dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Çok düşük emekli maaşları, özlük haklarının geliştirilememesi gibi sebeplerden istifalar oluyor. Devlet hastanelerinde kıdemli hekim kalmadı neredeyse. Muayene ve özel hastanelere ister istemez bir kayma oluyor. Orada da sorunlar çok. Genç hekimler yurt dışına gitmek için çabalıyorlar. Bu duruma bir an önce çözüm bulunmalı. Halk sağlığı yönünde de kötü etkiler doğuruyor. Hekimlerin durumunun iyileştirilmesi maddi ve manevi aşağılanmasının önüne geçilmesi için, emeklilerin mutluluğunun halka yansıması için biz mesleğimizi korumakla mükellefiz.”

SAĞLIK-SEN’DEN DESTEK

Kamu sağlık iş kolunun en büyük ve yetkili sendikası olan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, tabip odalarının yayınladığı bildiriyi destekledi. Durmuş, bildiriyi paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Tüm kamu sağlık görevlilerinin özlük haklarının iyileştirilmesi noktasında paydaş STK’ların haklı çağrısına kulak verilmelidir. TBMM’de ilgili komisyonda bekletilen düzenleme, hakkaniyet esasıyla Genel Kurul’a sevk edilerek, bir an önce yasalaşmalıdır.”

İMZACI TABİP ODALARI, HEKİM GRUPLARI VE DERNEKLER

Afyonkarahisar Tabip Odası

Aksaray Tabip Odası

Amasya Tabip Odası

Çorum Tabip Odası

Denizli Tabip Odası

Giresun Tabip Odası

Erzurum – Kars – Iğdır- Ardahan – Bayburt – Gümüşhane Tabip Odası

Kahramanmaraş Tabip Odası

Karabük Tabip Odası

Karaman Tabip Odası

Kayseri Tabip Odası

Kırşehir Tabip Odası

Konya Tabip Odası

Kütahya Tabip Odası

Malatya Tabip Odası

Nevşehir Tabip Odası

Niğde Tabip Odası

Osmaniye Tabip Odası

Ordu Tabip Odası

Rize – Artvin Tabip Odası

Sakarya Tabip Odası

Sinop Tabip Odası

Sivas Tabip Odası

Tokat Tabip Odası

Trabzon Tabip Odası

Yozgat Tabip Odası

Zonguldak Tabip Odası

Antalya Önce Hekim Birliği

Ankara Hekimiz Biz Grubu

Balıkesir Önce Hekim Grubu

İzmir – Hekim Güçbirliği

İstanbul Cumhuriyetçi Hekimler Birliği

İstanbul Hekim Hakları Derneği

İstanbul Milliyetçi Hekimler Derneği

Şanlıurfa Hekim Birliği Derneği

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam